Klikni ovde za pomoć kod unosa

PORESKI OA I POA OBRAZAC

 
Pre formiranja OA i POA obrazaca potrebno je uraditi računovodstvenu amortizaciju osnovnih sredstava, detaljnije o tome možeš pogledati u sekciji BILANSI/OSNOVNA SREDSTVA/OBRAČUN AMORTIZACIJE O.S.

Obračun poreske amortizacije (OA)

Ovo je pomoć za izradu i obračunavanje OA obrasca, tj. poreskog obračuna amortizacije stalnih sredstava. Da bi koristio ovaj obračun, potrebno je da za svako osnovno sredstvo koje vodiš u Lidderu, odeš na izmenu njegove šifre u šifarniku konta gde se vodi i uneseš podatak o amortizacionoj grupi tog sredstva, koja može biti od 1 do 5, s tim da se može uneti i 0(Ndef.) koja označava da sredstva nisu određena u smislu poreske grupe. Postoji 6 redova u obrascu, s tim da se ne štampaju prve dve grupe. U 0. grupi su neraspoređena osnovna sredstva, u 1. grupi su gređavine, a u 2., 3., 4. i 5. grupi se nalaze osnovna sredstva koja ulaze u obračun poreske amortizacije.

- Export u XML za PDP - Pritiskom na ovaj taster export-uješ podatke u odgovarajući deo PDP XML-a radi predaje na portalu PU. Nakon toga snimi.
- Snimi OA (Ctrl + S) - Pritiskom na ovaj taster snimaš obračun bez exporta.
- Datum DO koga se reobračunava OA - Obično je ovo datum kraja godine, ali se može uneti i neki drugi datum zbog izrade bilansa (Npr. zbog statusnih promena). To je datum do koga Lidder uzima promene koje su se dogodile u toku obračunskog perioda. Npr. imaš otuđenje nekog OS iz III grupe 15.02.2021.god. a obračun radiš na dan 31.01.2021.godine, obračun kompletne grupe neće biti umanjen za iznos otuđenog sredstva tj obračun će biti urađen na početni saldo grupe.
- Rezidualna vrednost - Statistički je podatak koji se objavljuje krajem februara.
Kratak opis rezidualne vrednosti: Ako je krajnji saldo pojedine grupe amortizacije od II do V, manji od pet prosečnih mesečnih bruto zarada isplaćenih po zaposlenom u Republici u poslednjem mesecu perioda za koji se vrši obračun amortizacije, prema objavljenom podatku republičkog organa nadležnog za poslove statistike, celokupan saldo te grupe priznaje se kao rashod amortizacije i saldo grupe jednak je nuli.

Proporcionalni obračun poreske amortizacije se radi za sredstva nabavljena od 01.01.2019.god. i to za POA obrazac, dok se za obračun poreske amortizacije po OA obrascu radi obračun po degresivnom metodu tako da je obračun na preostalu neotpisanu vrednost za kompletnu grupu za celu godinu. Npr. to znači da sredstvo koje je nabavljeno 15.08.2018.god. i pripada III grupi će povećati vrednost grupe i obračun amortizacije će biti obračunat za celu 2018.god. ili, ako je to isto sredstvo prodato npr. 30.11.2020.god. početni saldo grupe će biti umanjeno za iznos otuđenja a amortizacija će biti obračunata na tu umanjenu (neotpisanu vrednost) cele grupe.
Na osnovu zakonskih odredbi ukoliko je za stalna sredstva krajnji saldo po grupama za:
II manji od 10%,
III manji od 15%,
IV manji od 20% i
V manji od 30%,
manji u odnosu na saldo utvrđen na dan 31.12.2018.god. kao rashod amortizacije priznaje se celokupan saldo grupe.
Ako imaš takvu situaciju, potrebno je da za tu grupu uradiš naknadni reobračun korišćenjem komande "Shift + Enter") Uzmi početni saldo iz računovodstva (sa PS) i obračunaj gde ćeš dodatno uneti grupu za koju menjaš iznos rezidualne vrednosti za koju će biti priznata amortizacija. Iznos rezidualne vrednosti menjaš pre pokretanja ponovnog obračuna za odabranu grupu, iznos koji unosite treba da bude jednak iznosu neotpisane vrednosti grupe za koju radiš reobračun. Reobračune radiš pojedinačno po grupama i na taj način ćeš celokupan saldo grupe priznati kao rashod amortizacije a da ne poremetiš obračunatu amortizaciju koja je urađena za ostale grupe na osnovu propisane rezidualne vrednosti od 5 prosečnih mesečnih bruto zarada.

Obračun poreske amortizacije po članu 10b (POA)

Novi POA obrazac nije samo obrazac niti samo obračun, kao što je to bio stari OA jer sadrži i kompletan obračun po stavkama pojedinačnih sredstava koja su pribavljena posle 2018-te. Sva sredstva nabavljena pre 2019. godine se nalaze u prethodnom OA obrascu, a sredstva nabavljena posle toga u novom POA obrascu/obračunu/specifikaciji/evidenciji. Obračun kao i neophodna evidencija u vezi sa obračunom propisana je Zakonom o porezu na dobit pravnih lica, tj. pravilnikom o amortizaciji stalnih sredstava koja se priznaje za poreske svrhe i važi počev od 01.01.2019.
POA obračun sadrži tri propisana iznosa koja su proizvod posebno propisanog načina obračunavanja po svakom pojedinačnom sredstvu koje treba da se obračunava po posebnim propisima (član 10b) u odnosu na dosadašnju grupnu poresku amortizaciju u OA. Obračun otpisa osnovnih sredstava se od sada radi na tri načina za jedan obračun. Stari, računovodstveni ostaje kakav je i bio u poslednjih desetak godina, OA obrazac nema promena, a dok se POA obračunava na treći način koji podrazumeva spisak sa pojedinačnim obračunom sredstava, kao i zbirni "obrazac" sa tri polja.

Da bi POA obračun bio ispravan, neophodno je da se pamte novi podaci u okviru kartice svakog sredstva. U odnosu na dosadašnje potrebe, postoje nova polja: Datum nabavke sredstva, poreska otpisana vrednost i datum poslednjeg poreskog otpisa. Ove godine (poslovne 2019.god.) kada se počinje sa ovim obračunom ova polja će automatski biti popunjena: Datum nabavke će biti prepisan iz datuma početka računovodstvene amortizacije, prethodna poreska amortizacija je svakako nula, jer se tek sada (2020.god.) počinje sa obračunom i polje za datum prethodne poreske amortizacije ostaje prazno.
Jednom obračunati POA obrazac će biti zapamćen tako kako je obračunat, sa datumom obračuna tako da će sledeći ulazak u POA meni biti sa već urađenim POA obračunom. Kada sledeći put pokrenete obračun, on će prepisati POA koji već postoji, pamti se samo jedan - poslednji obračun. Dakle, obračun možete raditi više puta. Onaj koji snimite se pamti, a svako snimanje presnimava prethodni.

 

- Datum DO koga se reobračunava POA - Obično je ovo datum kraja godine, ali se može uneti i neki drugi datum, kao naprimer zbog izrade bilansa koji se radi zbog statusnih promena.
Čekiranjem polja - "Prikazuj grupu dodatnih poreskih podataka" i"Prikazuj grupu dodatnih računovodstvenih podataka"- menjaš izgled tabele po nekim već definisanim mogućnostima, takođe to možeš uradili i standardnim podešavanjem tabele (klikom na zvezdicu gore levo u tabeli), ovo je samo brži pristup.
Čekiranjem polja - "Prikazuj samo kolone evidencije po čl. 7 pravilnika POA" - automatski podešavaš tabelu tako da bude vidljivo samo 11 polja koja su propisana kao obavezna za evidenciju po članu 7 pravilnika o POA. Korisno, ako hoćete da štampate obračun u formi evidencije. (Slika na dnu stranice)
- Uradi obračun (Ctrl + R) - Pritiskom na ovaj taster radiš obračunavanje nakon kog ti Lidder ispisuje Konta O.S. za koja je uradio obračun, napravi specifikaciju sredstava koja su ušla u obračun po članu 10b. kao i Listu sredstava koje ne ulaze u POA.

- Disketica - Snima izveštaj sredstava koja NE ulaze u POA u .txt fajl.
- Štampač - Štampa sredstva koja NE ulaze u POA na štampač.

Vrednosti dobijene obračunom:

 

- Štampaj specifikaciju - Pritiskom na ovaj taster štampaš specifikaciju sredstava koju možeš videti na ekranu nakon urađenog obračunavanja.
- Štampaj POA obrazac (Ctrl + P) - Pritiskom na ovaj taster štampaš POA polje 1., 2. i 3. koja se automatski popunjavaju nakon obračunavanja i elektronski predaju na sajtu PU.
- Izvezi u PDP XML- Pritiskom na ovaj taster export-uješ podatke u odgovarajući deo PDP XML-a radi predaje na portalu PU i nakon toga snimaš obračun.
- Snimi POA obračun (Ctrl + S) - Pritiskom na ovaj taster snimaš obračun bez exporta.
- Upiši poresku amortizaciju u šifarnik za sledeću godinu - Snimanje poreske amortizacije u evidenciju u okviru šifarnika preduzeća.

Odštampana specifikacija POA obračuna sa obaveznim/propisanim poljima po čl. 7 pravilnika o POA(opcija):

 

Komande koje možeš koristiti su:  

Enter

Izmena aktivne tabele

Ctrl + R

Obračunavanje

Ctrl + P

Štampanje obračuna

Ctrl + S

Snimanje obračuna (Snimi OA/Snimi POA obračun)

ESC

Izlaz